berza

Економија

Благ раст на цените на акциите на Азиските брзи, се тргува внимателно

А1он
На азиските берзи денеска цените на акциите благо пораснаа бидејќи инвеститорите се повеќе склони кон ризични инвестиции на крајот на годината, но се тргуваа внимателно
Економија

Берзата во ковид криза го зголеми тргувањето, најавени реформи на пазарот на капитал

А1он
Во периодот јануари – ноември годинава и покрај ковид кризата обемот на тргување на Берзата е зголемен за 11 проценти, при што просечниот број на
Економија

По веста за одобрената вакцина против Ковид-19, порасна индексот на Лондонската берза

А1он
Лондонската берза, по веста дека Велика Британија прва во светот ја одобри употребата на вакцината против Ковид-19, утрово регистрира пораст на акциите. Индексот на најликвидните
Економија

Инвеститорски ден на Берзата на 18 септември, физичките лица ќе тргуваат без провизија

А1он
По повод одбележувањето 25 години од основачкото собрание на Македонска берза АД Скопје, Берзата иницира одржување т.н. „Инвеститорски ден“ што ќе се одржи на 18-ти
Економија

Берзата го продолжи бесплатното користење на „eTrader“ за инвеститорите

А1он
Одборот на директори одлучи продуктот на Македонската берза за електронско тргување преку интернет „eTrader“ – што им е достапен на инвеститорите преку нивните брокери и
Свет

Најавата на нова вакцина донесе милионска заработувачка на Волстрит

А1он
Акциите на американската биотехничка компанија „Модерна“ скокнаа дури 30 проценти минатиот понеделник, откако беше објавено дека се постигнати ветувачки резултати во потрагата по ефикасна вакцина
Економија

Пад на акциите на Волстрит по изјавата на Трамп за епидемијата

А1он
Трите главни индекси на Њујоршката берза забележаа пад за повеќе од 4,0 проценти синоќа, по предупредувањето на американскиот претседател Доналд Трамп за можна голема смртност
Економија

Коронавирусот ги разорува светските берзи, „избришани“ 15 билиони долари

А1он
Земјотресот на светските пазари на капитал и стоки, заради пандемијата на коронавирусот, трае веќе три месеци и ја предизвика, веројатно, најразурнувачката распродажба на активи уште