Економија

Економија – Вести – Македонија – Свет – Балкан | А1он

Економија

Газпром: Подготовките за приклучување на Македонија кон „Јужен поток“ во завршна фаза

А1он
Во финална фаза се подготовките за приклучување на Македонија кон гасоводот „Јужен поток“ чија изградба треба да почне на крајот на годинава, а да заврши
Економија

Google петта највредна компанија во САД

А1он
Интернет пребарувачот Гугл е петата највредна компанија во Соединетите Американски држави, објави финансискиот портал MarketWatch. Пред само два месеци, компанијата се наоѓаше на 10 место
Економија

„Опел“ отвора фабрика за мотори во Унгарија

А1он
И покрај кризата која ги тресе сите европски производители, вклучувајќи го и „Опел“, Германците не се откажат од инвестирање. Неодамна, речиси неполни две години од
Економија

„Форд“ во Европа губи една милијарда долари

А1он
Американскиот автомобилски гигант „Форд“ објави дека ќе намали неколку стотици работни места во Европа што се должи на падот на побарувачката. Работни места ќе бидат
Економија

Нови индустриски зони во Свиводица, Тетово, Прилеп, Струга…

А1он
Владата најави дека ќе се гради нова индустриска зона во Струмица, лоцирана во општината Свидовица, на површина од 24.800 метри квадратни Според владиниот портпарол Александар
Економија

Меркел и Драги согласни за потребата од реформите во ЕУ

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел и претседателот на Европската централна банкa (ECB), Марио Драги се согласни во врска од потребните реформи во Европската унија, наведе германската
Економија

Словенија побара помош од 10 милиони евра од ЕУ

А1он
Словенија, вчера побара помош од Европската Унија, бидејќи поради долготрајната суша, вкупната штета во нејзиното земјоделие се оценува на 60 милиони евра. Како што изјави