Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Филхармонијата в четврток ќе го изведе третиот концерт од циклусот „Кирилица“

А1он
Македонската филхармонија задутре ќе го изведе третиот концерт од циклусот „Кирилица“, под водство на диригентот Борјан Цанев. Како солисти ќе настапат истакнатите македонски кларинетисти Здравко
Култура

Изложба на плакати од Родченко во Музејот на современа уметност

А1он
Здружението на графички дизајнери на Македонија „Плакарт“ во соработка со Музејот на современа уметност задутре ќе отвори изложба на плакати на Александар Миколајевич Родченко, таткото
Култура

„Гордост и Предрасуди“ прославува 200 години

А1он
Денеска, светски позната љубовна приказна за Елизабет Бенет и Господин Дарси од книгата „Гордост и Предрасуди“ на англиската писателка Џејн Остин прославува 200 години. Ова
Култура

„Македонски народни песни од Разлошко“ од Серафим Бојанов

А1он
Издавачката куќа „Камелеон“ од Скопје ја објави книгата „Македонски народни песни од Разлошко“ од Серафим Бојанов во редакција и со предговор на д-р Марко Китевски.
Култура

Средба на читателите со Лејла Сабит, авторка на „Животот во излог“

А1он
Во книжарницата „Матица ексклузив“ денеска беше организирана средба на читателите со Лејла Сабит, авторка на книгата со колумни и коментари „Животот во излог“. Тоа е
Култура

Благодарници за 22 писатели за половина век членување во ДПМ

А1он
Дваесет и двајца истакнати македонски писатели ќе добијат благодарнци за педесетгодишно членување во Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ). Во знак на признателност за вредностите