Мал драмски театар-Битола гостува во Враца, Бугарија

Од:

Мал драмски театар-Битола вечер во театарот во Враца, Бугарија, премиерно ќе ја изведе претставата „Грав“ од Елин Рахнев во режија на Љупчо Ѓоргиевски.

Станува збор за копродукциски проект на Мал драмски театар-Битола со Драмско – Куклениот Театар од Враца, во кој учествуваат битолчанката Јоана Поповска заедно со актерите Анастас Попдимитров и Георги Грозев од Бугарија.

Музиката ја компнираше Марјан Неќак, а сценографијата и костимите ги изработи Марија Диманова, информираат од Мал драмски театар-Битола.

– Театарот од Враца со Мал драмски од Битола на крајот на следниот месец премиерно ќе ја изведат и претставата „Човекот е човек” од Бертолд Брехт во режија на Мартин Кочовски, изјави продуцентот Александар Лозановски.

Мал драмски театар-Битола вомеѓувреме подготвува уште една театарска претстава во соработка со театар од странство. Станува збор за претставата „Крал Рес” од Еврипид во режија на Павлос Данелатос која е во копродукциска соработка со театарот „Андреас Воутсинас“ од Солун, Грција и која премиерно ќе биде изведена на 16-ти април во Битола.

Би можело да ве интересира

„Илузии“ – прва виртуелна претстава на „Wonderland Theatre“

Ана Ололовска

Словенечкиот народен театар поставува претстава според расказите на Румена Бужаровска

Ана Ололовска

Претставата „Љубовници“ вечерва на јутјуб-каналот на Драмски театар Скопје

Ана Ололовска

„Умри машки“ и „Генетика на кучињата“ на јутјуб на Драмски театар

Ана Ололовска

Театар Комедија вечер продолжува со содржини од вонредната сцена

Ана Ололовска

„Грев или шприцер“ на Јутјуб каналот на Драмски театар

Ана Ололовска

Leave a Comment

13 + 9 =