fotografija

Култура

Граѓански Центар АктивУм објави конкурс за фотографии за старо и ново Куманово

А1он
Граѓански Центар „АктивУм“ од Куманово објави конкурс за прибирање фотографии кои го документираат Куманово. Право на учество имаат сите граѓани кои можат да достават четири
Свет

Макрон кртитикуван поради контроверзна фотографија

Францускиот претседател Емануел Макрон беше критикуван во јавноста поради фотографија снимена за време на посетата на француските Кариби. На фотографијата Макрон со широка насмевка на
Култура

Фотографијата на Иван Каратанов најдобра на конкурсот на „Транзен“

А1он
Иван Каратанов е добитник на наградата за најдобра фотографија на конкурсот кој го распиша Здружението за култура „Транзен“ во рамки на проектот „Природно културни убавини
Култура

Прв меѓународен самит за фотографија и видеографија

А1он
Во Струга денеска почнува Првиот меѓународен самит за фотографија и видеографија. Преку овој голем настан од едукативен и изложбен крактер, Македонија, велат организаторите, ќе се
Култура

Доделени годинaшните награди Жан Моне

А1он
Делегацијата на Европската Унија во Македонија синоќа ја додели годинaшната награда „Жан Моне“ во категоријата најдобар новинарски текст, најдобра професионална и најдобра аматерска фотографија. Наградата за
Култура

Врачување на наградата „Жан Моне“

А1он
Амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар и почесниот претседател на жирито за наградата „Жан Моне“, Сонила Мецо, новинар и есеист, денеска ќе ги врачат годинешните награди за новинарство, за репортерска фотографија и аматерска фотографија.
Македонија

Наградени најдобрите фотографии на тема „Бегалски бран“

А1он
Фоторепортерите Маја Златевска од „Дневник“, Огнен Теофиловски од „Вест“ и Ѓорги Личовски од „Сакам да кажам“ се добитници на наградите за најдобри фотографии на тема
Култура

Меѓународно биенале на фотографска уметност „Фотомедиа“

А1он
Околу двесте фотографии од сите континенти на светот ќе бидат претставени на 15. меѓународно биенале на фотографска уметност „Фотомедиа“, кое ќе биде отворено вечер во галеријата „Чифте