Шведски фотограф добитник на „Ворлд прес фото“

Од:

Шведскиот фотограф Пол Хансен ја освои наградата „Волрд прес фото“ за 2012 година за фотографијата, на која е прикажано носењето на погреб на две дечиња, кои беа убиени за време на израелски ракетен напад.

Фотографијата направена за весникот „Дагенс њухетер“ прикажува група мажи, кои ги носат мртвите тела низ тесна уличка во градот Газа. Жртвите брат и сестра се завиткани со бело платно и се гледаат само нивните лица.

Според жирито квалитетот на фотографијата се состои во прикажаниот контараст меѓу гневот и тагата на возрасните и невиноста на децата.

Фотографијата беше избрана од вкупно 103.481, доставени од 5.666 фотографи од 124 земји.

Би можело да ве интересира

Момче оштети слика на Пикасо вредна 20 милиони фунти

Татјана Ташкова

Шестоодделенка е најмлад уметник за тетоважи во Сингапур

Татјана Ташкова

Иваноска со изведувачкиот перформанс Лесна_Акумулација на капитал, Прља со Субверзија во црвено и Јовановиќ со Протестен споменик

Ана Ололовска

Наградени најдобрите уметнички дела создадени од амбалажен отпад

Ана Ололовска

Откриена спомен – бистата на Мартиноски во Букурешт

Ана Ололовска

Младите заинтересирани за изложбите на МСУ, едукативната програма ќе продолжи во 2020

Ана Ололовска

Leave a Comment

7 − five =