Струмички театар со осум претстави во годинашната сезона

Од:

Народниот театар “Антон Панов” од Струмица со осум претстави најавува богата и разновидна театарска сезона за оваа година.

– Не чукај блиску до срцето” прво драмско дело на струмичанецот Митко Бојаџиев, ”Подзија” од Христо Бојчев и “1984” од Џон Орвел се трите проекти, кои од предложените 5 добија виза од Министерството за култура, за годинашниов репертоар на Театарот “Антон Панов” во Струмица.

Според уметничкиот раководител Драган Маџиров, ова покажува дека предложените проекти биле издржани и го поминаа филтерот на Министерството за култура.

– Покрај овие три, еден проект ќе работиме во копродукција со авторот и режисер Јани Бојаџи, а станува збор за претставата со работен наслов “Свети дух”. Во сопствена продукција, нашиот Театар ќе ги постави светскиот драмски бестселер “Емигранти” од Мрожек, дуодрамата “Ками-нот”,во која играат младите актери Коста Ангов и Јасмина Вучкова, монодрамата “Ѓешо”, со која актерот Бранко Бенинов одбележува три децении работа во Театарот и ремиксот на ”Бледица“ од Васил Манчев, а во режија на Ќире Ѓоргиев, изјави Драган Маџиров.

Деновиве во Тетарарот интензивно течат мизасценските проби на претставата “Ками-нот” од Маргрит Минков, а во режија на Васил Михаил,чија што премиера е најавена за 8 март.

Би можело да ве интересира

Премиера на младинската претстава „Подрум“

Ана Ололовска

„Последната лента на Крап“ на 26 јуни ќе учествува на 22. Интернационален фестивал на монодрама во Битола

Ана Ололовска

„Кармен“ го отвора Меѓународниот фестивал на монодрамата во Битола

Ана Ололовска

Во Бугарија за првпат соработуваат српски, романски и бугарски театар, ќе прават претстава по текст на Русомир Богдановски

Жарко Настоски

Театарот во Стоби е небезбеден и во него не може да има претстави со публика

Жарко Настоски

На отворена сцена на покривот на ГТЦ, три вечери по ред се играа претстави во рамки на „Театарски викенд на отворено“

Ана Ололовска

Leave a Comment

2 × three =