Турскиот режисер Ердал Мурат Акташ ќе снима документарен филм во Битола

Од:

Режисерот од Турција Ердал Мурат Акташ денеска на заедничка средба со градоначалникот Владимир Талески соопшти дека донел одлука 10 епизоди од документарниот филм „Волшебното патување“ да ги сними во Битола.

Одлуката на филмската екипа од Турција доаѓа по обезбедувањето услови од локалната самоуправа за снимање на филмот и нивно вклучување во проектот „Битола филмски град“.

– Благодарам на градоначалникот што е отворен за меѓународна соработка и затоа во мај почнуваме со снимање на документарниот филм „Волшебно патување“. Овој проект е поддржан од турското Министерство за култура и туризам и претставува континуитет на два претходно реализирани проекти „Турција-Египет“, „Турција-Грција“ и сега „Турција-Македонија“, истакна режисерот Ердал Мурат Акташ.

Ова големо телевизиско шоу, според режисерот, го опфаќа стилот на живеење во овие држави, презентација на локалното население и можност да настапат локални актери.

– Добив ветување дека и градоначалникот Талески како поранешен актер ќе настапи во серијалот што ќе се емитува во Турција и Македонија, вели режисерот Мурат Акташ.

Според градоначалникот Владимир Талески проектот „Битола филмски град“ продолжува ефикасно да се развива, а овој пат и со светски познато режисерско име како што е гостинот од Турција, Ердал Мурат Акташ.

– Постигнат е договор за снимање. Гостите се запознаа со локациите за снимање, како и со актери од битолскиот театар кои ќе настапат во филмот. Освен во нашиот град, ќе се снима во Скопје и во Охрид. Во меѓувреме ќе се обидеме да го зголемиме просторот и филмските студија во битолската касарна, и убеден сум дека овој проект ќе ни донесе и други филмаџии. Како градоначалник, но и останатите градоначалници на градовите каде што ќе се снима ќе дадат свој придонес во овој филм, посочи Талески.

На денешната прес – конференција беше истакнато дека градот со овој и други проекти го зголемува културниот капитал и се очекува пријателството со режисерот Ердал Мурат Акташ да овозможи поврзување и други пријателства со бизнисмени кои ќе инвестираат во Битола.

Би можело да ве интересира

Предлог казна од 2 000 евра за лице од Битола за непочитување на наредба за домашна изолација

Ана Ололовска

Граѓаните кои имаат штети од невремето во Битола да се пријават за помош, повика градоначалничката Петровска

А1он

Поплавени улици и домови во Битола, со градобијни ракети се растерувале облаците

А1он

ВИДЕО: Силен и пороен дожд, поплавени улици во Битола

А1он

Во Здравствен дом Битола за три години реализирани 54 нови вработувања, целосно реновирана Службата за итна медицинска помош

А1он

Ограбена продавница за накит во Битола, украдени 28 часовници во вредност од 575 илјади денари

А1он

1 comment

zemi go so pobrzo tamu 15/02/2013 - 16:40 at 16:40

Битола ке му пресуди на 2 за брзо,затоа земете го побрзо во Турција зосо му се близи крајот

Reply

Leave a Comment

1 + 9 =