Балетот „Есмералда“ во МОБ

Од:

Во МОБ вечер ќе биде изведена балетската претстава „Есмералда“ од Цезар Пуњи, под диригентство на Бисера Чадловска.

Кореографијата е на Михаил Крапивин од Русија, а сценографијата на Живојин Трајановиќ. За костимите се погрижи Љупка Ристовска.

Како солисти настапуваат Александра Мијалкова, Васил Чичијашвили, Ивана Коцевска, Киро Павлов и Драган Кочовски.

Концерт мајстор е Климент Тодороски. Ќе настапат и балетскиот ансамбл, како и оркестарот при МОБ.

Би можело да ве интересира

„Арт балет“ од Скопје освои седум златни медали на Европското првенство по танц во Москва

Ана Ололовска

Две изведби на балетската претстава „Есмералда“

Ана Ололовска

Балетската претстава „Есмералда“ со две изведби во НОБ

Ана Ололовска

Балетските претстави „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ во НОБ

Ана Ололовска

Четири изведби на балетот „Оревокршачка“

Ана Ололовска

Балетската претстава „Оревокршачка“

Ана Ололовска

Leave a Comment

13 + eighteen =