Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

„Четврток“ во Бразил, а Манчевски со понуда од „Арестед девелопмент“

А1он
Краткометражниот филм „Четврток“ на Милчо Манчевски е поканет како специјална премиера на филмскиот фестивал во Сао Паоло, Бразил. Фестивалот во Сао Паоло прикажува само долгометражни
Култура

Афирмација на македонските автори во Хрватска

А1он
Фестивалот „Ревија на малите книжевности“, што ќе се одржи утре и задутре во Загреб, годинава е посветен на современите македонски автори. Оваа книжевна ревија се одржува по деветти пат
Култура

Промовирана книгата „Светиот завет“ на Томислав Тунтев

А1он
„Светиот завет“ е најновата книга на охриѓанецот Томислав Тунтев што синоќа беше прмовирана во Охрид. Книгата, според рецензентите Владо Жура, Милчо Јованоски, Стојан Савески и
Култура

Поезијата на Маџиров во колекција со песни на нобеловци

А1он
Поезијата на Никола Маџиров се најде во изборот меѓу песните на нобеловците Шејмас Хини, Томас Транстромер, Чеслав Милош, Бродски, Монтале и Дерек Волкот. Една од најзначајните
Култура

Почнува 7. Фестивал на музичките уметници на Македонија „Златна лира“

А1он
Концертот на виолинистот Љубиша Кировски и пијанистката Маја Шутевска-Кировска вечер во Музеј на Град Скопје ќе го отвори седмиот Фестивал на музичките уметници на Македонија
Култура

Монографија за Институтот за национална историја

А1он
Во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ денеска ќе биде промовирана монографија за Институтот за национална историја (ИНИ) од проф. д-р Марјан Димитријевски, научен советник во