Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Недељковиќ на конференција за борба против антисемитизам

А1он
Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ денеска и утре ќе учествува на Меѓународната конференција посветена на борбата против антисемитизмот во Киев, Украина. Конференцијата се одржува по повод одбележувањето
Култура

Четворица уметници креваат „визуелно востание“ за слобода на говорот

А1он
Цивил и „Проговори!“ – проект на уметниците за човекови права и солидарност најавуваат отворање на четири мултимедијални изложби истовремено, в петок, на 18-ти октомври во
Култура

Локомоушн по шести пат – фестивал за најновите трендови на танцот

А1он
Шестото издание на фестивалот за современ танц и перформанс – Локомоушн, кое ќе се одржи во периодот од 19. до 25. октомври во Младинскиот културен
Култура

Трилогијата „50 нијанси“ на врвот на листата бестселери на Амазон

А1он
Трилогијата „Педесет нијанси“ на Е.Л. Џејмс се наоѓа на врвот на листата бестселери на сите времиња на британскиот огранок на сајтот Амазон. На листата, на
Култура

Како може културата да ја намали невработеноста?

А1он
„Рисајкларт ја поврзува културата со невработеноста“, е начинот на кој Дирк Сегерс, го објаснува концептот на независниот културен центар „Ресајкларт“ кој се наоѓа во Брисел.
Култура

Младински културен центар – Битола организира „Кампања за борба против гладот“

А1он
Младински културен центар-Битола во пресрет на 16. октомври – Светски ден на храната, денеска почна кампања за борба против гладот, како дел од глобалната акција
Култура

„Соба со пијано“ пред прилепската публика

А1он
„Соба со пијано“ најновиот филм на режисерот Игор Иванов-Изи, продукција на „Скопје филм студио“ и Светозар Цветковиќ, Васил Зафирчев, Симона Спировска, Наташа Петровиќ и Јовица Михаловски
Култура

АФП: „Сестрата на Зигмунд Фројд” е фасцинантен роман

А1он
Новинската агенција АФП за романот „Сестрата на Зигмунд Фројд“ од Гоце Смилевски истакнува дека станува збор за „фасцинантен роман“. Делото на Смилевски е „возбудлив роман