Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Промоција на книгата „Македонија – незгасната желба во време без надеж“

А1он
Во Музејот на македонската борба вечер ќе биде промовирана книгата на „Македонија – незгасната желба во време без надеж“ на Оливера Тренчева. Книгата со поднаслов
Култура

Донирано пијанино за средното музичко училиште во Битола

А1он
Државното средно музичко училиште во Битола денеска доби пијанино кое ќе им користи на учениците во практичната настава. Инструментот е донација обезбедена од приходот собран
Култура

„Танец“ организира курсеви за изучување на македонските ора

А1он
Националниот ансамбл „Танец“ организира курс за изучување традиционални ора и песни. Курсот ќе трае два месеца, а заинтересираните може да се пријавуваат во ансамблот секој
Видео Култура

ВИДЕО: „Балканот не е мртов“ – филм за чувствата кои се поважни од политичките виори

А1он
Филмот „Балканот не е мртов“ во режија на Александар Поповски, по три години од почетокот на снимањето, конечно со премиера во Скопје, утревечер во киното
Култура

Канческа Милевска: Продолжува поддршката на фолклорните ансамбли

А1он
Министерстворо за култура во континуитет ги поддржува фолклорните ансамбли, а тоа ќе го прави и во иднина, истакна министерката Елизабета Канческа Милевска на денешната средба со претставници
Култура

Во Прилеп почнува Фестивалот на новиот германски филм

А1он
На „Сцена 105“ во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп вечер ќе започне традиционалниот Фестивал на новиот германски филм. На Програмата на манифестацијата што ќе трае
Култура

Награда „Дијалог“ за поезија за збирката „Де профундис“ на Ефтим Клетников

А1он
Поетот Ефтим Клетников за стихозбирката „Де профундис” ја доби наградата „Дијалог” за поезија за 2013 година, која ја доделува  Здружението за уметност и култура на