Македонија

Судскиот совет му го одзеде имунитетот на судијата Теофиловски, но го одби барањето за притвор

А1он
„Судскиот совет донесе Решение со кое го одзеде имунитет на член на Советот заради непречено водење на кривичната постапка, и донесе Решение со кое не
Свет

ВИДЕО: Американската амбасада во Багдад во пламен, се слушаат истрели и експлозии

А1он
Десетици лути ирачки приврзаници на шиитите упаднаа во амбасадата на САД во Багдад кршејќи ја вратата. Според сведоци, употребен е солзавец и се слушнале истрели
Регион

ВИДЕО: Поранешниот возач фрли рачна бомба кон градоначалникот на Лушња

А1он
Градоначалникот на општина Лушња, Фатос Туше, и неговата секретарка Ериса Ќалиу се повредени откако во канцеларија на градоначалникот била фрлена рачна бомба. „Немилиот настан се
Свет

ВИДЕО: Спектакуларен новогодишен огномет во Сиднеј

А1он
Жителите на Австралија ја дочекаа Новата година со традиционален, спектакуларен огномет што се одржува на Сиднејското пристаниште, и покрај смртоносните пожари кои принудија илјадници да
Свет

Њујоршка полиција: Тајмс сквер е најбезбедното место на Земјата за дочек на Нова година

А1он
Тајмс сквер ќе биде „најбезбедно место на планетата Земја оваа година за новогодишната ноќ, рече денеска шефот на единицата за антитероризам, Џон Милер. Според него,
Свет

Трамп: Иран е одговорен за нападот врз Амбасадата на САД во Ирак

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Иран го организирал денешниот напад врз американската Амбасада во Багдад и ќе сноси одговорност за тоа. „Иран уби американски