На Груевски и понатаму ќе му се суди за „Траекторија“

Од:

Иако судијата од Основниот кривичен суд Скопје, Горан Бошевски пред еден месец констатираше дека делото за поранешниот премиер Никола Груевски во предметот „Траекторија“ е застарено, Апелацискиот суд Скопје го поништи ваквото решение, што значи дека на Груевски и понатаму ќе му се суди за злоупотребите при изградбата на автопатите Штип-Миладиновци и Кичево -Охрид.

Од Апелацискиот суд велат дека по жалбата на Обвинителството донеле одлука дека судијата не можел да донесе вакво решение, туку застареноста на делото се констатира единствено со одбивателна пресуда, поради што предметот се враќа повторно во Основниот кривичен суд Скопје. Од Апелација додаваат дека одлуката е укината од формални причини.

Од второстепениот суд информират дека денеска ја одбиле жалбата на поранешниот министер Миле Јанакиески за укинување на неговиот притвор, кој му е определен за случајот „Шпански скали”.

Би можело да ве интересира

Нецензурирано со нов текст: Словенија „отскочна даска“ за финансирање на медиумите блиски до Груевски

Ана Ололовска

Унгарските власти да се прашаат за враќањето на Груевски, вели Вархеји

А1он

Нови рочишта за „ТНТ“ и „Траекторија“

Ана Ололовска

Спасовски: Пропустот за бегството на Груевски да го утврди Обвинителството и да покрене постапка

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Рамковски низ солзи: Ќерка ми ме гледаше од прозорите на ќелијата, а јас не можев бидејќи намерно ја криеа од мене

Кристијан Ландов

Нови рочишта за „Ласкарци“, „Монструм“ и „Траекторија“

Ана Ололовска