traektorija

Македонија

Груевски, Јанакески и Пешевски нема да одговараат за „Траекторија“

А1он
Имајќи го предвид предлогот на Јавното обвинителство и измените на Кривичниот законик, Судечкиот совет при Основниот Кривичен суд Скопје денеска ја запре кривичната постапка за
Македонија

На Груевски и понатаму ќе му се суди за „Траекторија“

А1он
Иако судијата од Основниот кривичен суд Скопје, Горан Бошевски пред еден месец констатираше дека делото за поранешниот премиер Никола Груевски во предметот „Траекторија“ е застарено,
Македонија

Нови рочишта за „Ласкарци“, „Монструм“ и „Траекторија“

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје денеска се закажани нови рочишта за случаите „Ласкарци“, „Монструм“ и „Траекторија“. Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци на 13 февруари
Македонија

Судење за „Траекторија“: Вешто лице тврди дека се направени некои грешки во вештачењето

А1он
Со вкрстено испрашување на вешто лице, во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Траекторија”, кој се однесува на постапката за избор на компанија за изградба
Македонија

Речиси 10 илјади евра државни пари за адвокатите на Груевски за „Траекторија“

Државата ќе исплати судски трошоци 589.680 денари или 9,5 илјади евра за бранителите на експремиерот Никола Груевски на кого му застаре делото за случајот „Траекторија“.
Македонија

Зошто судијата Горан Бошевски дозволи на Груевски да му застари делото во „Траекторија“?

Васко Маглешов
Судијата Горан Бошевски е претседателот на судечкиот совет во Кривичниот суд, кој дозволи со закажани во просек по две рочишта месечно да застари делото за
Македонија

Државата ќе му ги плати адвокатите на Груевски

Васко Маглешов
Држвата ќе му ги плати адвокатите на експремиерот Никола Груевски кои беа ангажирани во предметот „Траекторија“, а во кој му застаре делото. Според Законот за