Македонија

Руфи Османи: Мерко е синоним за криминализација на Струга

А1он
Претседателот на РДК и Градоначалник на Гостивар, Руфи Османи за А1 изјави дека актуелниот струшки градоначалник „Рамиз Мерко е синоним за криминализација во Струга“. „Сите
Свет

Медиумскиот магнат Руперт Мардок со поддршка за Ромни

А1он
Медиумскиот магнат Руперт Мардок денеска на Твитер изрази поддршка за претседателската кандидатура на републиканецот Мит Ромни.  Мардок на својот профил го обвини потпретседателот на САД,
Свет

Израел се заканува дека ќе го сопре финскиот брод со помош за Палестина

А1он
Израел ја предупреди Финска дека ќе го запре бродот со пропалестински активисти на сила, ако се обидат да ја пробијат блокадата на Појасот Газа, соопшти
Регион

Николиќ: Интегритетот да го пречкртаат

А1он
Официјален Белград очекува од Европската комисија во стратегијата за проширување на Европската унија да ја преформулира реченицата за почитување на „територијаниот интегритет на Косово“. Претседателот
Свет

Псовки, викање, навреди – се појави новиот Берлускони

А1он
Бепе Грило, поранешен ТВ водител, а сега комедијант и водач на популистичкото движење „Движење на петте ѕвезди“ на парламентарните избори следната пролет во Италија може
Спорт

Данска бара казна за расизмот на бугарските навивачи

А1он
Данскиот фудбалки сојуз и официјално соопшти дека сака казна за Бугарија поради расиситичките извици на фановите на националниот тим за време на натпреварот во Софија
Регион

Јавна прослава на роденденот на Анте Готовина

А1он
Во неколку хрватски градови денеска е организирана јавна прослава на роденденот на воениот злосторник Анте Готовина, а во неговото родно Пакоштани одржана е миса на