Кривична против приватна здравствена установа од Охрид и нејзиниот директор

Од:

СВР Охрид поднесе кривична пријава против приватна здравствена установа од овој град и против директорот, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „издавање и употреба на невистинито лекарско или ветеринарно уверение“, информираат попладнево од Министерството за внатрешни работи.

По преземени мери и извршена контрола, било утврдено дека во приватната здравствена установа се вршеле лабораториски испитувања, за што установата немала дозвола од Министерството за здравство.

Би можело да ве интересира

Кривична за градоначалник кој делел буџетски пари за време на избори

Горан Наумовски

Кривична пријава против три лица од Тетово, меѓу нив и директор на ПИОМ

Горан Наумовски

Кривична за родители кои им овозможиле на нивните малолетни деца да живеат вонбрачно

Кривична против полициски службеник осомничен за насилство

Маж од Делчево споделил лични фотографии на неговата поранешна вонбрачна партнерка

МВР: Гостиварка со нож ранила вработен во казино