Свет

Бразил: Пратеник поднесе предлог закон – сечење раце за корупција

А1он
Бразилски пратеник, според кого дека властите не прават доволно за да се справат со распространетата корупција во политичките кругови, поднесе предлог-закон со кој се предвидува
Свет

Австралија: За борабa со новиот коронавирус 1,56 милијарди долари

А1он
Австралија претстави пакет медицински услуги вредни 2,4 милијарди австралиски долари (1,56 милијарди американски долари) за борба со новиот коронавирус. Пакетот вклучува мерки за отворање клиники
Свет

Хилари Клинтон го критикуваше договорот на САД со Авганистан

А1он
Поранешната американска државна секретарка Хилари Клинтон предупреди дека во американскиот план за ставање крај на 18-годишната војна во Авганистан мора да се вклучат и локалните
Свет

Кабул ќе ослободи 5.000 талибански затвореници ако се намали насилството

А1он
Авганистанската Влада постепено ќе ослободи 5.000 талибански затвореници ако има „значително“ намалување на насилството во земјата, изјави синоќа портпаролот Седик Седики. – Помилувањето и првото
Македонија

Македонски државјанин депортиран од Сирија, бил дел од терористичка група

А1он
Еден државјанин на Северна Македонија и еден на Германија кои биле дел од терористичка група се депортирани од Турција во нивните земји, соопшти турското Министерство
Македонија

Поради коронавирусот, затворени се градинките, училиштата, факултетите

А1он
По регистрираните седум позитивни лица на коронавирусот во државава превентивно од денеска се затворени градинките, училиштата, факултетите, студентските домови, забранети се масовни јавни настани, организирани
Македонија

Завршува увидот во Избирачкиот список и пријавувањето на дијаспората за изборите на 12 април

А1он
Увидот во Избирачкиот список за гласањето на предвремените парламентарни избори на 12 април завршува вечер на полноќ. Дотогаш е отворена и можноста за проверка на