Македонија

Шахпаска: Се проширува опфатот на социјалната заштита

А1он
Министерството за труд и социјална политик го проширува опфатот на социјалната заштита и за лицата кои досега не беа евидентирани во системот преку нови измени
Македонија

Уставен суд: Објавени се неосновани и непримерени квалификации за уставните судии

А1он
Судот мора со жалење да констатира дека во голем број дел од денешните објави на медиумите, беа изнесени неосновани и непримерени квалификации за органот и
Спорт

(ВИДЕО) Ангеловски: Да го направиме и финалниот чекор за пласман на Европското првенство

А1он
Македонската фудбалска репрезентација денеска ги почна подготовките за големото финале, историскиот натпревар против Грузија на 12. ноември во Тбилиси за пласман на Европското првенство. Селекторот
Македонија

249 пациенти со Ковид-19 на Инфективна, интерните клиники и на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ

А1он
Вкупно 249 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, во Модуларната болница, во Ковид центрите на интерните клиники и
Економија

Бектеши: Почнува реализацијата на шест мерки од четвртиот пакет

А1он
Почнува реализација на шест мерки во рамки на Министерството за економија од Четвртиот сет на мерки на економски мерки на Владата за ревитализација и рестарт
Македонија

Брегу: Владите на Западен Балкан ќе треба да преземат одговорност за спроведување заедничкиот регионален пазар

А1он
Генералната секретарка на Советот за регионална соработка, Мајлинда Брегу денеска, на состанокот на министрите за надворешни работи во рамки на Берлинскиот процес, нагласи дека владите
Македонија

Речиси 300 македонски здравствени работници позитивни на коронавирус, десетмина само на Инфективна

А1он
Од здравствените работници кои работат и се на испомош на Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби во моментов 10 се позитивни, двајца се
Спорт

Кошаркарките во „меурот“ во Рига засилени со Бонер и со Митрашиновиќ

А1он
Женската сениорска репрезентација ги одработи подготовките во Охрид. Од денеска нашите најдобри кошаркарки се во главниот град на Летонија, Рига, каде ќе ги играат наредните
Спорт

Коронавирус и во фудбалската репрезентација: Позитивен тест на Даниел Божиновски

А1он
Позитивен тест на коронавирус во фудбалската репрезентација на Македонија. Се работи за голман на Силекс, Даниел Божиновски кој вчера бранше на натпревар од Првата лига.