Македонија

Џафери предложи дополнувања на Деловникот за Собранието да може да одржува онлајн седници

А1он
Претседателот на Собранието, Талат Џафери поднесе предлог за измени на собранискиот деловник со кои ќе биде овозможено Собранието да работи далечински. Измените се по скратена
Македонија

Починати се 40 пациенти, нови 591 случај на Ковид-19

А1он
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1683 тестирања, а регистрирани се 591 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-218, Куманово-47, Штип-21,
Македонија

Заев ја доби Наградата за човекови права: Некои европски лидери имаат заборавено на вредностите на ЕУ

А1он
На претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска во Берлин му беше врачена престижната награда за човекови права за 2020 година. На
Регион

Во Грција 2.198 нови случаи на Ковид-19, починаа 59 лица

А1он
Бројот на новозаразено од Ковид-19 во Грција повторно е над 2.000, односно, 2.198, додека пак починаа 59 лица. Според податоците од Националната организација за јавно
Македонија

Проектил од огнено оружје влегол низ излог во скопска аптека

А1он
Министерството за внатрешни работи информираше дека ноќеска во 00:18 часот, вработени во аптека на булевар „Партизански одреди“ во Скопје пријавиле дека забележале дека низ излогот
Регион

Страотни бројки во Албанија: Првпат над 600 новозаразени со Ковид-19 во едно деноноќие

А1он
Во последното деноноќие за првпат во Албанија регистрирани се над 600 заразени со Ковид-19 во едно деноноќие. -Продолжува неповолниот тренд на заразени со Ковид-19. Во
Македонија

Полицаец од Скопје се повредил чистејќи го службениот пиштол

А1он
Полициски службеник од селото Инџиково утрово се здобил со повреда при чистење на службен пиштол, соопшти МВР. – Утрово околу 03:00 часот во куќа во
Регион

ВИДЕО: Пукање во Нов Белград, разбојници барале пари од вработени во кафетерија

А1он
Белградската полиција трага по двајца разбојници кои рано утрово се обиделе да изнудат пари од едно лице во Нов Белград, соопшти за „Танјуг“ српското Министерство
Македонија

ЕУ едногласно се противи на бугарското барање за поглавје 35 за С.Македонија

А1он
Ниту една земја членка на ЕУ не го поддржува барањето на Бугарија да биде вметнато поглавје 35 во преговорите со Северна Македонија посветено на билатералните