rusija koronavirus

Свет

Путин се надева оти Русија ќе вакцинира доволно луѓе за да постигне колективен имунитет на Ковид-19 следната година

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска на традиционалната годишна прес-конференција изјави дека се надева оти Русија ќе вакцинира доволно луѓе за да постигне колективен имунитет на
Магазин

Руски политичар примил шест дози ковид вакцини

А1он
Лидерот на Либерално-демократската партија на Русија, Владимир Жириновски објави дека досега примил вкупно шест дози вакцини против коронавирусот. – Бев еден од првите во Русија
Свет

Во Русија над 1000 починати во еден ден, најмногу од почетокот на пандемијата

А1он
Во Русија во изминатите 24 часа од ковид-19 починале повеќе од 1000, најмногу за еден ден од почетокот на епидемијата, соопштија денеска здравствените власти. Бројот
Свет

Путин: Десетици луѓе околу мене се болни од Ковид-19

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин, принуден да се изолира поради случаи на коронавирус меѓу оние што стапија во контакт со него, рече дека има „неколку десетици“
Свет

Руската авиокомпанија Аерофлот отпушта пилоти кои одбиваат да се вакцинираат

А1он
Руската авиокомпанија „Аерофлот“ отпушти шестмина пилоти во различни периоди и ги испрати на неплатено отсуство, бидејќи одбија да се вакцинираат против коронавирус, изјави за РБК
Свет

Делта-сојот коси во Русија, во Москва кампања за вакцинација со трета доза

А1он
Руските власти денеска соопштија дека во последните 24 часа 25.142 лица биле заразени со коронавирусот. Русија бележи голем број смртни случаи од коронавирус веќе една
Македонија

Во Москва од понеделник во кафулиња и ресторани со ковид-потврда

А1он
Поради зголемениот број случаи на заразени со Ковид-19 во Русија, претседателот Владимир Путин воведе одредба со која им се дозволува на граѓаните на Москва да