roaming

Македонија

Наскоро се укинува роамингот меѓу Западен Балкан и ЕУ

А1он
Оваа година треба да стапи на сила договорот за роаминг, според кој сите повици на мобилни телефони, исто како и користењето на интернет преку мобилен
Македонија

ВИДЕО: Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора, Косово и БиХ ќе имаат пониски тарифи во роаминг со земјите од ЕУ од 2023 година

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен Балкан присуствуваше на потпишување на
Свет

Европскиот Парламент изгласа уште десет години роаминг без дополнителни трошоци за земјите членки на ЕУ

А1он
Европскиот парламент изгласа закон, со кој потрошувачите ќе можат и во следните десет години да го користат својот мобилен телефон кога патуваат во ЕУ без
Македонија

РСС предупредува: Роамингот на Западен Балкан од 1 јули не се наплаќа, операторите и националните регулатори да се придржуваат до договорот

А1он
Регионалниот совет за соработка предупредува дека Регионалниот договор за роаминг на Западен Балкан е јасен и дека трошоците за роаминг од 1 јули годинава треба
Регион

На плажа во Албанија и Црна Гора ќе се зборува како дома, се укинува роамингот во Западен Балкан

А1он
Од четврток се укинува роамингот помеѓу Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија и Албанија. Одамна најавената промена, во изјава за српските медиуми, ја
Свет

Брисел бара и во следните десет години операторите да не смеат да наплаќаат за роаминг

А1он
Европската комисија денеска предложи продолжување на забраната за наплата на мобилен роаминг во ЕУ за уште 10 години. Унијата во 2017 година се ослободи од
Економија

Дигитален самит на Западен Балкан: Целосно укинување на роамингот во 2021 година

А1он
Роамингот во регионот на Западен Балкан ќе биде целосно укинат на 1 јули 2021 година, беше потврдено денеска на отворањето на третиот Дигитален самит на