Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Кандидатот на СДСМ од Маврово и Ростуше сомнително исплаќал народни пари

А1он
Кандидатот за градоначалник на СДСМ за општината Марвово и Ростуше, Медат Куртовски од позиција владин повереник исплаќал сомнителни трансакции на свои блиски роднини, велат во
Свет

Во напад врз џамија во Кабул загинаа најмалку 10 лица

А1он
Во бомбашки напад врз џамија во авганистанската престолнина Кабул за време на синоќешна молитва загинаа најмалку десетмина, вклучувајќи и свештеник, а повредени се 27 лица.
Македонија

167 санкционирани возачи во Скопје, 53 за брзо возење

А1он
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (17.8.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени
Регион

По несреќата во Бугарија, полицијата го казни сопственикот и корисникот на автобусот

А1он
По сообраќајната несреќа што се случи на автопатот во Бугарија на 14.8.2022 година, во која учествуваше автобус од Србија, припадници на сообраќајната полиција извршија надзор
Македонија

На „Табановце“ се чека околу 30 до 40 минути за влез и излез од државата

А1он
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На „Табановце“ се
Свет

Блинкен ги осуди руските акции во зоната на нуклеарната централа Запорожје

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во разговор со шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба ги осуди „руските акции во и околу украинската нуклеарна централа Запорожје“,
Свет

САД ќе почнат трговски преговори со Тајван

А1он
Американската влада најави дека ќе почне преговори со Тајван за склучување трговски договор. Информацијата беше објавена од американското Tрговскo претставништво откако Пекинг спроведе воени вежби