Македонија

ЈО донесе упатство за постапување на ОЈО во Дебар, Кичево и Гостивар за време на кризната состојба

А1он
Јавниот обвинител на Република Северна Македонија, врз основа на член 20 и 25 од Законот за јавното обвинителство на 13.03.2020 година донесе ЗАДОЛЖИТЕЛНО УПАТСТВО за постапување
Свет

Интерпол: Можни се измами во врска со коронавирусот

А1он
Интерпол ги предупреди националните полициски служби и луѓето во светот за опасноста од измами во врска со епидемијата на коронавирусот. Според меѓународната организација за криминалистичка
Регион

Словенија доби нова Влада: Јанез Јанша е идниот премиер

А1он
Словенечкото Собрание ја изгласа новата словенечка Влада предводена од Јанез Јанша, јави дописникот на МИА од Љубљана. Владата доби поддршка од 52 пратеника, а против
Свет

ВИДЕО: Трамп прогласи вонредна состојба во САД поради коронавирусот

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во земјата поради ширењето на новиот коронавирус. Во своето обраќање тој истакна дека ќе распредели 50 милијарди
Свет

Националната гарда на САД испраќа помош во шест држави поради кризата со коронавирусот

А1он
Националната гарда на САД ќе распореди илјада војници во шест сојузни држави, како дел од напорите на федералната Влада да одговори на предизвиците од коронавирусот.
Спорт

По Габијадини, уште четворица фудбалери на Сампдорија со коронавирус

А1он
Италијанските медиуми објавија дека освен Маноло Габијадини уште четворица фудбалери на Сампдорија се позитивни на коронавирус. Според новинарот Фабрицио Романо покрај Габијадини и Омар Коли,