УНХЦР: Време е светот да покаже солидарност со народот на Либан

Од:

Високиот комесар за бегалци на Обединети нации, Филипо Гранди изјави дека е време меѓународната заедница да покаже солидарност со народот на Либан и да и понуди помош на земјата, која со децении е домаќин на стотици илјади бегалци.

Првиот човек на УНХЦР истакна дека Либан поминал низ многу кризи, вклучително корупција, политички поделби и економски кризи и оти меѓународната заедница треба да организира долготрајна помош.

Гранди во средата допатува во Либан, две недели по катастрофалната експлозија во бејрутското пристаниште, која уништи голем дел од Бејрут. Во експлозијата што се случи на 4 август загинаа најмалку 180 лиѓе, а повредени се околу 6.000 лица, 30 се водат како исчезнати, а речиси 300.000 луѓе останаа без домови. Причинетата штета се проценува од 10 до 15 милијари долари.

Во Либан има повеќе од еден милион сириски бегалци, а 43 загинаа во разорната експлозија.

Либан се соочи и со зголемен број на заразени лица со новиот коронавирус, а неколку болници во Бејрут не работат поради што се оштетени во експлозијата.

Би можело да ве интересира

Либан воведува полициски час за невакцинираните лица

Ана Ололовска

САД го честитаа Денот на независноста на Либан и го осудија терористичкиот напад во Ерусалим

А1он

Русија му испрати на Либан сателитски снимки од пристаништето Бејрут пред и по експлозијата

Ана Ололовска

Приближно 60 отсто од населението во Либан живее во сиромаштија

Ана Ололовска

САД со апел до Либан да продолжи со дипломатските контакти со дел од монархиите во Персискиот залив

Ана Ололовска

ВИДЕО: Експлозија во преполна џамија во Кандахар, десетици мртви и ранети

Катерина Павлова-Николовска