Израел ги нападна позициите на Хезболах во источен Либан

Од:

Израел изврши воздушни напади во долината Бека во источен Либан, изјавија за Ројтерс два либански безбедносни извори, неколку часа откако Хезболах соопшти дека соборил израелско беспилотно летало над Либан. Изворите велат дека цел на израелскиот напад бил камп за обука на милитантната група Хезболах во селото Јанта, во близина на границата со Сирија.

Еден од нападите бил насочен кон градот Сафри, во близина на источниот град Баалбек, велат изворите, додавајќи дека нема извештаи за жртви.

Хезболах разменува оган со Израел преку јужната граница на Либан од 8 октомври минатата година, еден ден откако палестинската група Хамас започна напад врз Израел што ги ескалира регионалните тензии.

Група поддржана од Иран ја презеде одговорноста за соборувањето на израелско беспилотно летало претходно во саботата.

„Дронот на израелската армија, кој беше соборен од борци на исламскиот отпор над либанска територија во саботата, на 6 април 2024 година, е од типот Хермес 900“, се вели во соопштението на Хезболах.

Портпаролот на израелската војска Авичај Адраи изјави дека дронот се урнал на либанска територија откако бил погоден со ракета земја-воздух.

– Инцидентот е под истрага, додаде тој во објава на социјалната платформа Х.

Би можело да ве интересира

Командант на Хезболах е убиен во израелски напад во јужен Либан

Горан Наумовски

Хезболах лансираше 200 ракети врз израелските воени бази на северот на земјата

Израел погоди неколку цели во јужен Либан

Нетанјаху потврди: Подготвен сум да се договорам со Хамас, сега одиме на Либан

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: „Светот не смее да дозволи Либан да стане нова Газа“

Израел ја бомбардираше Газа, тензиите растат на границата со Либан