ВИДЕО: Во Иран и во Либан по улици се прославуваше нападот над Израел

Од:

Нападот на Иран врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство од нив беа пресретнати и соборени.

Израелската војска објави дека „повеќето“ беспилотни летала и ракети биле пресретнати од системот за противвоздушна одбрана и „во соработка со стратешките сојузници на Израел пред заканите да стигнат до израелска територија“.

За време на нападот стотици луѓе излегоа на улиците во Иран и во Либан за поддршка на акцијата на иранските сили.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина

Палестинците имаат право на држава вели новиот британски премиер

(ВИДЕО) Девет месеци војна: глад и болести во Газа, протести во Израел

Катерина Ѓуровски

Новиот претседател на Иран надеж за милиони граѓани, вети либерализација на општеството

Командант на Хезболах е убиен во израелски напад во јужен Либан

Горан Наумовски

Израел го разгледува предлогот на Хамас за прекин на огнот