Убиен командант на Хезболах во израелски напад врз Либан

Од:

Командантот на крајбрежниот сектор на Хезболах е убиен во израелски напад, соопштија израелските одбранбени сили.

Се вели дека еден од нивните авиони го „погодил и елиминирал“ Исмаил Јусаф Баз во областа Аин Ебел во Либан, пренесува Sky news.

Командантот служел како висок функционер на неколку позиции во военото крило на Хезболах.

Тој исто така планирал да лансира ракети и противтенковски ракети кон Израел од крајбрежната област на Либан, велат тие.

Би можело да ве интересира

Хамас, Хути и Хезболах му изразија сочувство на Иран: Ни беше голем брат

Катерина Ѓуровски

Хезболах истрела десетици ракети врз пограничен град на северот на Израел

ВИДЕО: Во Иран и во Либан по улици се прославуваше нападот над Израел

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах и Хутите се приклучија на иранскиот напад над Израел

Израел ги нападна позициите на Хезболах во источен Либан

Најмалку седум загинати во израелскиот напад врз јужен Либан