ВИДЕО: „Светот не смее да дозволи Либан да стане нова Газа“

Од:

Војската на Израел синоќа објави дека извршила воздушни напади врз позициите на Хезболах во јужен Либан, како одговор на нападите на групата врз северен Израел. Нема извештаи за повредени, се вели во соопштението на израелската војска во петокот вечерта.

Информацијата не можеше да се потврди независно.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ја изрази својата „длабока загриженост“ поради ескалацијата на конфликтот меѓу Израел и Либан по Сината линија, демаркационата линија меѓу двете земји воспоставена од Обединетите нации.

„Ризикот од ширење на конфликтот на Блискиот Исток е реален – и мора да се избегне“, рече тој.

„Еден непромислен потег – една погрешна проценка – може да предизвика катастрофа што ги надминува границите, им рече тој на новинарите. „Да бидеме јасни: луѓето од регионот и луѓето во светот не можат да си дозволат Либан да стане уште една Газа“, предупреди лидерот на ОН.

Со многу жртви од двете страни, меѓусебното гранатирање предизвика големи разурнувања во селата од двете страни на границата. Околу 150.000 луѓе беа евакуирани или ја напуштија борбената зона.

Хезболах е сојузник со исламистичката група Хамас во Појасот Газа, но се смета за многу помоќен.

Израел сака да употреби воен и дипломатски притисок за да обезбеди Хезболах да се повлече надвор од реката Литани, 30 километри од границата – како што е наведено во значајната резолуција на ОН за конфликтот од 2006 година.

„Страните мора итно повторно да се обврзат за целосно спроведување на резолуцијата 1701 на Советот за безбедност и веднаш да се вратат на прекин на непријателствата“, рече Гутереш.

Од почетокот на војната во Појасот Газа во октомври, секојдневно има судири меѓу израелската армија, Хезболах и сојузничките групи во пограничната област меѓу Израел и Либан.

Израелската армија во четвртокот објави дека убила уште еден проирански командант на Хезболах во јужен Либан, пренесе агенцијата ДПА.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека „терористот Фадел Ибрахим“ бил елиминиран од израелски авион во прецизен напад во областа Деир Киф во јужен Либан.

„Ибрахим беше командант на операциите на Хезболах во областа Џоуаја, како дел од својата улога, Ибрахим беше одговорен за планирање и извршување на терористички напади против Израел и командување на копнените сили на Хезболах во областа Џоуаија“, соопшти израелската војска.

Либанската новинска агенција NNA претходно објави дека едно лице загинало во напад со беспилотно летало. Хезболах ја потврди смртта на командантот и рече дека како одговор на нападот во Деир Кифи, шиитската милиција истрела десетици ракети врз цели во северен Израел.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Три лица загинаа, а 87 се ранети во големите израелски напади во градот Ходеида

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

ЦИА: Лидерот на Хамас Јахја Синвар е под притисок да прифати договор со Израел

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина

Палестинците имаат право на држава вели новиот британски премиер