Најмалку седум загинати во израелскиот напад врз јужен Либан

Од:

Најмалку седум лица загинаа денеска во израелски воздушен напад врз градот Набатиех, во јужен Либан, изјавија безбедносни извори за Ројтерс.

Се претпоставува дека цел на нападот биле засолништата на исламистите во селото Хебариех, пренесува Ројтерс.

Во вторникот, тројца милитанти на Хезболах беа убиени во израелски воздушен напад во близина на два града во североисточниот дел на Либан, објави групата на платформата Телеграм.

Би можело да ве интересира

Командант на Хезболах е убиен во израелски напад во јужен Либан

Горан Наумовски

Израел погоди неколку цели во јужен Либан

Нетанјаху потврди: Подготвен сум да се договорам со Хамас, сега одиме на Либан

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: „Светот не смее да дозволи Либан да стане нова Газа“

Израел ја бомбардираше Газа, тензиите растат на границата со Либан

ВИДЕО: Напад на американската амбасада во Бејрут