Седиштето на Вагнер тврди дека работи нормално два дена по прекинатиот бунт

Од:

Седиштето на паравоената група „Вагнер“ во Русија, лоцирано во Санкт Петербург, денеска соопшти дека функционира „нормално“ два дена по прекинатиот бунт на нејзиниот лидер Евгениј Пригожин.

„И покрај неодамнешните настани, Центарот продолжува да функционира нормално, во согласност со руските прописи“, наведува „Вагнер“.

Судбината на таа паравоена група е неизвесна – распуштање, интеграција во армијата или статус кво.

Извори на „Вагнер“ денеска соопштија дека групата продолжува да регрутира луѓе во неколку региони.

Би можело да ве интересира

Морис: Зеленски се подготвува за абдицирање или за бегство од Украина

Горан Наумовски

Украински критичар на Зеленски, пронајден мртов во Русија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Зеленски: Киев ќе ја победи Русија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Герашченко: Вака ги учат децата во Русија, Пукаат во Бајден, Зеленски и шефот на НАТО

Катерина Ѓуровски

Зеленски неочекувано го откажа говорот пред американскиот Конгрес

Катерина Ѓуровски

Одекнаа експлозии низ Крим: Не нападнаа со десетици дронови

Горан Наумовски