Пет лица загинаа во сообраќајна несреќа во Санкт Петербург

Од:

Пет лица загинаа, а едно е повредено во сообраќајна несреќа во населбата Ломоносов во Ленинградската област, каде што возачот на автомобил при престигнување прво се судрил со автомобил, а потоа и со друг автомобил на кој наишол од спротивен правец.

Како што е соопштено, несреќата се случила околу 15 часот по московско време на автопатот Соснови Бор – Глобица.

– Возач роден 2003 година, управувајќи „мицубиши лансер“, изгубил контрола при претекнување и се судрил со автомобил „киа рио“. После тоа, се судрил со „фолксваген поло“ што доаѓал од спротивната страна, при што загинале возачот на „фолксвагенот“ и четворица патници – се наведува во полицискиот извештај, пренесува РИА Новости.

Според информациите, судирот го предизвикал возачот на „мицубишито“ кој е хоспитализиран и се наоѓа во критична состојба.

Истрагата за сообраќајната несреќа е во тек.

Би можело да ве интересира

Во сообраќајка тешко повреден малолетник од Тетово

Автомобил излета од регионалниот пат Куманово – Липково, загинa 19-годишно момче

Горан Наумовски

Мечка е усмртена од возило на патот Гостивар – Охрид

Горан Наумовски

Ким Џонг-Ун: Ова е историски момент

Поради сообраќајка во прекин сообраќајот на патот Градско-Прилеп

Небензја: Русија ќе бара меѓународно признавање на нацистичките злосторства во СССР