Загина еден од најдобрите украински пилоти

Од:

Вооружените сили на Украина објавија дека Денис Васиљук, еден од најдобрите украински пилоти, загинал во борба. Тие објавија дека тој е убиен за време на борбена мисија, но не соопштија детали за тоа кога точно се одржала мисијата и каде.

„Изгубивме не само пилот, туку сигурен, борбен брат, пријател и прекрасен човек. Првиот заменик командант на авијацискиот ескадрон, полковник Денис Васиљук, загина за време на борбена мисија. Тој беше вистински професионалец во својата работа, од почетокот на сеопфатната инвазија, тој имаше десетици летови и беше награден со Орден за храброст. Денис го сакаше своето семејство, својот живот, неговата служба, неговото, нашето украинско небо…Пилотите не умираат, тие остануваат на небото засекогаш. Вечна чест и спомен на Херојот“, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 52.000 украински војници поминале обука како дел од помошта на ЕУ за Украина

Пентагон: Употребата на оружје на Украина од САД не е ограничена само на Харков

Горан Наумовски

Украина: Русија лансираше 10 дронови во текот на ноќта, сите ги уништивме

Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

A1on

Буданов: Украинските сили со 70 дронови го нападнаа рускиот аеродром во Ростовската област

Горан Наумовски

Русите го напаѓаат Киев