Тотален колапс: Колони луѓе бегаат од Украина

Од:

Во областа Лавов во Украина на границата со Полска се случи вистински колапс поради сообраќаен метеж составен од стотици автомобили, пренесува ТВ каналот Обшественое, повикувајќи се на претставникот на локалниот граничен одред Александра Кучковска.

„Во моментов 760 патнички возила се запрени во редици на границата со Полска во регионот Лавов“, се наведува во извештајот.

Според медиумите, автобуси чекаат и во редици на главните контролни пунктови. На три контролни пунктови се собраа 25 возила.

Причините за гужвите не беа наведени.

Во сабота, на 18 мај, во Украина стапува на сила законот за зајакнување на мобилизацијата. Според документот, регрутите мора да ги ажурираат своите информации во воениот регистар лично или електронски во рок од 60 дена.

Дополнително, сите мажи на возраст меѓу 18 и 60 години ќе треба да носат воена легитимација и да ја покажат на прво барање на вработените или полицијата.

За дезертерите се предвидени санкции: од парични казни до одземање на правото да управуваат со автомобил и присилно апсење во воената канцеларија од страна на полицијата (во случај да не се јават кога ќе бидат повикани).

Истовремено, од законот беше отстрането правилото за времето на демобилизација.

Од 24 февруари 2022 година во Украина е на сила воената состојба, а на мажите на возраст меѓу 18 и 60 години им е забрането да ја напуштаат земјата за време на вонредната состојба.

Би можело да ве интересира

Тешка ситуацијата во Часов Јар

Предраг Петровиќ

Вашингтон со наредба: Стоп за испорака на „Патриотите“, сите мора да се дадат на Украина

Предраг Петровиќ

Руски извори: Во Одеса пристигнаа француски платеници

Предраг Петровиќ

Средба кој ги менува работите: Путин оди во Северна Кореја

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ