ВИДЕО: Голем украински напад на Крим, експлозии во два руски града

Од:

Пристанишниот град Севастопол на окупираниот Крим е нападнат трета ноќ по ред.

Десетици беспилотни летала го нападнаа Севастопол и блиската Балаклава во раните утрински часови, предизвикувајќи делумни прекини на електричната енергија, објави Михаил Развозаев, назначен од Русија шеф на Севастопол. Остатоци од дронот што паѓаше ја погодија трафостаницата Севастопол, рече Развозаев.

„Руските единици за воздушна одбрана уништија десетици беспилотни летала и повеќе од пет поморски беспилотни летала“, тврди Развозаев.

Нема извештаи за жртви. Развозајев рече дека итните служби ја следат состојбата и техничарите работат на обновување на напојувањето со електрична енергија.

Ова е трет напад за два дена на окупираниот Севастопол. Руските официјални лица и локалните канали Телеграм објавија напади на рускиот воен аеродром Белбек, во близина на Севастопол, во текот на ноќта на 15 мај и подоцна истата вечер.

Сателитските снимки до кои ексклузивно дојде Си-Ен-Ен покажуваат три уништени руски авиони и оштетени згради во воздухопловната база Белбек во Севастопол во средата. Станува збор за пресретнувачи Микојан МиГ-31 и борбени авиони Сухој Су-27.

Сателитските снимки од Максар покажуваат два изгорени авиони на главната писта во Белбек, а третиот е паркиран на заштитен насип. Сателитските снимки покажуваат и уништена зграда во близина и друга која претрпе значителна штета.

Михаил Развозаев, гувернерот на Севастопол назначен од Русија, утринава преку Телеграм изјави дека Русите „успешно одбиле масовен непријателски напад врз Севастопол“. Нападот е вторпат Белбек да биде мета на Украинците во последните 48 часа.

Запрашан за украинскиот напад на Белбек, Дмитро Плетенчук, портпарол на украинската војска, вчера изјави: „Во моментов не можеме да објавиме никакви детали бидејќи во овој момент нема проверени информации“.

Беспилотни летала и проектили рано утринава погодија и нафтена рафинерија и пристаниште во рускиот град Новоросијск, предизвикувајќи експлозии и прекин на електричната енергија, објави рускиот Телеграмски канал Астра.

Локалните жители изјавија дека слушнале најмалку осум експлозии во Новоросијск во текот на ноќта. Ракетата го погоди пристаништето и предизвика пожар, додаваат тие. Нападнати се и терминалот за мазут во Новоросијск и терминалот Транснефт. Новоросијск, наводно, ја загубил моќта за време на нападот.

Русија ги повлече повеќето од своите бродови на Црноморската флота од окупираниот Крим во 2023 година и ги префрли во Новоросијск. Овој потег уследи по серијата разорни украински напади, вклучително и ракетниот напад врз седиштето на флотата во Севастопол на 22 септември. Пристаништето Новоросијск се наоѓа на рускиот брег на Црното Море, во јужниот регион на Краснодарската територија.

Украинските сили нападнаа и неколку населби во близина на Белгород, оштетувајќи бензинска пумпа и убивајќи две лица, изјави гувернерот Вјачеслав Гладков. Извештаите за ракетни и беспилотни летала напади врз Белгородската област, која се граничи со украинските области Суми, Харков и Луганска област, станаа секојдневие во последниве месеци.

Дронот удрил во бензинска пумпа кај селото Бесоновка, по што се запалил резервоарот за гориво, изјави Гладков. Оттогаш пожарникарите го изгаснаа пожарот. Убиени се жена и нејзиното четиригодишно дете“, тврди Гладков. Тој кажа и дека таткото на детето е повреден.

Би можело да ве интересира

Тешка ситуацијата во Часов Јар

Предраг Петровиќ

Вашингтон со наредба: Стоп за испорака на „Патриотите“, сите мора да се дадат на Украина

Предраг Петровиќ

Руски извори: Во Одеса пристигнаа француски платеници

Предраг Петровиќ

Средба кој ги менува работите: Путин оди во Северна Кореја

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ