Амбасадорите на ЕУ се согласија да стават уште четири руски медиуми на листата на санкционирани

Од:

Амбасадорите на ЕУ денеска начелно се согласија да додадат четири руски медиуми на списокот со санкции на ЕУ за, како што велат, ширење на пропаганда, потврди еврокомесарката за вредности и транспарентност Вера Јурова на својот X профил.

„На списокот на санкции се додадени четири пропагандни мрежи поврзани со Кремљ: Глас Европа, РИА Новости, Известија и Руска газета“, објави Јурова, додавајќи дека е забрането и руско финансирање на европски медиуми, невладини организации и политички партии, пренесува Ројтерс.

И двете мерки се дел од планираниот 14-ти пакет санкции против Русија за нејзината инвазија на Украина, според официјалниот документ што Ројтерс го виде минатата недела.

Би можело да ве интересира

Ким Џонг-Ун: Ова е историски момент

Небензја: Русија ќе бара меѓународно признавање на нацистичките злосторства во СССР

Ликвидирани се киднаперите од истражниот затвор во Ростов на Дон

Заложничка драма во истражниот затвор во Ростовската област

Горан Наумовски

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Истражување: 89 отсто од Русите би поддржале криминализација на семејното насилство