venko filipce

Македонија

Филипче: Најдоцна до почетокот на идната недела ќе се распише тендерот за биолошка терапија

А1он
Тендерот за биолошка терапија ќе биде распишан најдоцна до почетокот на идната недела. Ова денеска го изјави министерот за здравство Венко Филипче. „Постапката за распишување
Македонија

ВИДЕО: Примарната здравствена заштита главен темел за унапредување на здравството

А1он
Здравјето и благосостојбата на граѓаните за Владата на Република Северна Македонија се едни од врвните приоритети. Здрави граѓани значи посреќни граѓани, кои можат да заработуваат
Македонија

Заев и Филипче ќе се обратат на Националниот форум за здравство

А1он
Премиерот, Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче денеска во Скопје ќе се обратат на Националниот форум за здравство „За поздрав живот: Патот до
Македонија

Филипче: За жал, секој ден има нови случаи на пациенти со морбили

А1он
Вакцинацијата се одвива со добра динамика. Околу 50-тина отсто од вкупниот број невакцинирани деца сега се вакцинирани. Се уште трае тој тренд на интерес кај
Македонија

Филипче: За да имаме нов клинички за 4 години, бараме проект и изведба во пакет

А1он
За да го скрати времето за изградба на новиот клинички центар, министерот за здравство Венко Филипче вели дека се размислува да побараат пакет кој ќе
Македонија

Нови оддели, апаратура и биолошка терапија за болните од мултиплекс склероза на Неврологија

А1он
Нови оддели се отворени во рамки на Универзитетската клиника за неврологија. Станува збор за одделот за мускулна биопсија и патохистолошка дијагностика на невромускулните болести, кој
Македонија

Донација од 62.000 евра за Клиниката за детски болести од Фондацијата „Ти си сончоглед“

А1он
Фондот од 62.000 евра, собран благодарание на хуманоста на луѓето кои се облекоа во маичките на кампањата „Македонија – ти се сончоглед“ и се солидаризираа
Македонија

Завршува хуманитарната кампања „Macedonia You are a Sunflower”

А1он
Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери денеска ќе се обрати на затворањето на хуманитарната кампања „Macedonia You are a Sunflower” што ќе се
Македонија

ВИДЕО: Поставени десет прочистувачи за воздух во гинеколошката болница во Чаир

А1он
Десет високо квалитетни прочистувачи за воздух доби ЈЗУ Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир. По тој повод болницата денеска ја посетија