vartolomej

Македонија

ВИДЕО: Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија во Истанбул

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските
Регион

Вселенскиот патријарх истакна дека никогаш нема да ја признае т.н. ЦПЦ

А1он
Единствената канонска црква во Црна Гора е Митрополијата црногорско-приморска на Српската православна црква и ние никогаш нема да ја признаеме таканаречената Црногорска православна црква, изјави
Свет

Вартоломеј: Без договор нема да ги менуваме границите на СПЦ

А1он
Васеленскиот патријарх Вартоломеј изјави дека Цариградската патријаршија нема намера да го менува Уставот на Српската православна црква (СПЦ) или нејзините граници, иако некои случаите со
Свет

Руска православна црква: Договорот меѓу Порошенко и патријархот не значи ништо

А1он
Договорот што денеска го потпишаа Вселенскиот патријарх Вартоломеј и претседателот на Украина Петро Порошенко не значи дека во Украина е формирана независна црква, изјави денеска
Свет

Порошенко и Вартоломеј потпишаа договор за создавање самостојна украинска црква

А1он
Претседателот на Украина Петро Порошенко и цариградскиот патријарх Вартоломеј потпишаа договор за создавање самостојна украинска црква. Церемонијата се одржа денеска во резиденцијата на патријархот во