cpc

Регион

Собранието на Цетиње ќе расправа за иницијативата за враќање на Цетињскиот манастир на Црногорската православна црква

А1он
Собранието на општина Цетиње денеска ќе се изјасни по иницијатива на граѓаните за враќање на манастирот Цетиње на Црногорската православна црква (ЦПЦ). Иницијаторите на иницијативата
Регион

ВИДЕО: Маж ги провоцираше полицајците на Цетиње па доби шок-бомба во лице

А1он
Ситуацијата во Цетиње денеска беше тензична, а имаше и судири меѓу противниците на устоличувањето на митрополитот Јоаникије и полицијата. pic.twitter.com/S4lw3sdeNO — Car Šćepan Mali (@ScepanCar)
Регион

Патријарх Порфириј: Запрепастен сум дека некој со снајпер сакаше да го спречи овој чин на љубов

А1он
Патријархот Порфириј, заминувајќи од Црна Гора, се обрати преку Инстаграм и испрати емотивна порака. View this post on Instagram A post shared by Патријарх Порфирије
Регион

(ВИДЕО) Ѓукановиќ: Во Цетиње бевме сведоци на големиот срам на Српската православна црква и на Владата на Црна Гора

А1он
Денеска на Цетиње бевме сведоци на големиот срам на Српската православна црква и на Владата на Црна Гора, срамота без преседан во долгата историја на
Регион

Прва порака на митрополитот Јоаникије по неговото устоличување: Со доаѓањето, покажавте љубов кон целиот народ

А1он
Митрополитот Јоаникије денеска беше устоличен во манастирот во Цетиње по свечената литургија. По свечениот чин на устоличување, тој побара прошка бидејќи свештенството и патријархот видоа
Регион

ВИДЕО: Устоличен митрополитот црногорско-приморски Јоаникије

А1он
Заврши устоличувањето на митрополитот црногорско-приморски Јоаникијево манастирот во Цетиње. Српскиот патријарх Порфириј по устоличувањето рече дека тие не дошле во Црна Гора за да киднапираат
Регион

Пукотници кај блокадите на Белведере во Црна Гора, нема повредени

А1он
На блокадите кај Белведере во Црна Гора е употребено огнено оружје, јави РТЦГ повикувајќи се на Управата за полиција. Нема извештаи за повредени. На истата
Регион

ВИДЕО: Уапсен советник на црногорскиот претседател

А1он
Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ објави дека е уапсен Веселин Вељовиќ, советник на претседателот на државата поради немирите во Цетиње. Според РТЦГ уапсени се
Регион

ВИДЕО: Започна церемонијата на устоличување на митрополитот Јоаникије, во Цетиње и натаму хаос

А1он
Во манастирот Цетиње започна устоличувањето на митрополитот црногорско-приморски, Јоаникије. Церемонијата на устоличување, која беше закажана за 8 часот, започна со задоцнување, додека во градот и
Регион

Драматична снимка од Црна Гора: Запалени гуми на патот Цетиње-Подгорица, чад го покри небото

А1он
На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа чад од блокадата на патот Подгорица-Цетиње. Cetinje trenutacno stanje na blokadi @novabhtv #CrnaGora #cetinje pic.twitter.com/9dEYeIspP6