ВИДЕО: Устоличен митрополитот црногорско-приморски Јоаникије

Од:

Заврши устоличувањето на митрополитот црногорско-приморски Јоаникијево манастирот во Цетиње.

Српскиот патријарх Порфириј по устоличувањето рече дека тие не дошле во Црна Гора за да киднапираат нешто или да му се заканат на некого, туку, како што рече, да го извршат светиот чин на устоличување на митрополитот Јоаникије.

Јоаникије, вели тој, е назначен од верата Божја да служи на светата литургија, која не е ништо друго освен небесното царство меѓу нас.

Пред митрополитот Јоаникије, 40 митрополити на црногорско-приморската Српска православна црква беа устоличени во Цетиње.

Би можело да ве интересира

Уапсен поранешниот директор за национална безбедност на Црна Гора

Ана Ололовска

Ковид-19: Се зголемува смртноста кај младите невакцинирани пациенти во Црна Гора

Ана Ололовска

Странски државјани вложиле 524,44 милиони евра во Црна Гора

Силен земјотрес во Албанија, почувствуван и во Црна Гора

А1он

Медојевиќ: Нема да има реконструкција на Владата на Црна Гора

Ана Ололовска

Бановиќ: Црногорската Влада не може да обезбеди услови за регуларен изборен натпревар

Ана Ололовска