Прва порака на митрополитот Јоаникије по неговото устоличување: Со доаѓањето, покажавте љубов кон целиот народ

Од:

Митрополитот Јоаникије денеска беше устоличен во манастирот во Цетиње по свечената литургија. По свечениот чин на устоличување, тој побара прошка бидејќи свештенството и патријархот видоа многу непријатности и поделби во Црна Гора.

Јоаникије вели дека поделбите се вештачки предизвикани и дека направиле се за да ги отстранат, што, за како што вели, ќе биде потребно многу време.

– Со вашето доаѓање и споделување на грижата со нас, покажавте голема љубов, не само кон мене, туку и за целиот народ на Црна Гора – рече Јоаникије.

Би можело да ве интересира

Уапсен поранешниот директор за национална безбедност на Црна Гора

Ана Ололовска

Ковид-19: Се зголемува смртноста кај младите невакцинирани пациенти во Црна Гора

Ана Ололовска

Странски државјани вложиле 524,44 милиони евра во Црна Гора

Силен земјотрес во Албанија, почувствуван и во Црна Гора

А1он

Медојевиќ: Нема да има реконструкција на Владата на Црна Гора

Ана Ололовска

Бановиќ: Црногорската Влада не може да обезбеди услови за регуларен изборен натпревар

Ана Ололовска