milo djukanovic

Регион

Ѓукановиќ ќе предложи мандатар за новата влада до 23 октомври

А1он
Уставниот рок за црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ да предложи премиер е 30 дена од конституирање на парламентарно мнозинство. Кабинетот на Ѓукановиќ соопшти дека претседателот ќе
Регион

Ѓукановиќ: Црна Гора е горда што е важен фактор на мирот и стабилноста на Балканот

Горјан Грнчаровски
Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ денеска по повод Меѓународниот ден на мирот изјави дека неговата земја е горда затоа што претставува важен фактор за
Регион

ВИДЕО: Загрозена безбедноста на Дритон Абазовиќ откако му сврте грб на Ѓукановиќ за коалицирање

Горјан Грнчаровски
Црногорското граѓанско движење УРА побара од Агенцијата за национална безбедност и од полициската управа да ја проценат безбедноста на лидерот Дритан Абазовиќ и неговиот имот.
Регион

ВИДЕО: Мило го призна поразот, но не им честита на победниците

А1он
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ се огласи во јавноста за првпат по неделните избори на кои неговиот ДПС ја загуби долгогодишната доминација во црногорската политика и