Руска православна црква: Договорот меѓу Порошенко и патријархот не значи ништо

Од:

Договорот што денеска го потпишаа Вселенскиот патријарх Вартоломеј и претседателот на Украина Петро Порошенко не значи дека во Украина е формирана независна црква, изјави денеска портпаролот на Руската православна црква Владимир Легоида.

-Договорот меѓу државата Украина и Вселенската Патријаршија не значи создавање на Украинската Црква, рече Легоида.

Претходно денеска Порошенко и Вселенскиот патријарх потпишаа договор за соработка со цел создавање на независна Украинска црква.

Порошенко изјави дека се исполнети сите услови за Украинската црква да добие автокефалност.

Би можело да ве интересира

УЕФА ги враќа руските клубови во европските натпреварувања

Русија за протерувањето на свештениците од Бугарија: Провокација по евроатлантските насоки за која ќе има одговор

УЕФА ја казни Украина за расистичко навивање пред натпреварот со македонската репрезентација

Русија: На наша територија се урна бомбардер Су-34

ВИДЕО: Драматично слетување во поле на руски патнички авион

Катерина Ѓуровски

Ердоган до лидерите на Г20: Исполнете ги барањата на Русија

Предраг Петровиќ