Руска православна црква: Договорот меѓу Порошенко и патријархот не значи ништо

Од:

Договорот што денеска го потпишаа Вселенскиот патријарх Вартоломеј и претседателот на Украина Петро Порошенко не значи дека во Украина е формирана независна црква, изјави денеска портпаролот на Руската православна црква Владимир Легоида.

-Договорот меѓу државата Украина и Вселенската Патријаршија не значи создавање на Украинската Црква, рече Легоида.

Претходно денеска Порошенко и Вселенскиот патријарх потпишаа договор за соработка со цел создавање на независна Украинска црква.

Порошенко изјави дека се исполнети сите услови за Украинската црква да добие автокефалност.

Би можело да ве интересира

Украина и Русија денеска разменија 95 воени заробеници

Украина и Чешка се договорија за изградба на фабрика за муниција во Украина

Русија за обидот за атентат на Трамп: САД поттикнуваат омраза кон политичките противници

(ВИДЕО) Руски авион Суперџет се урна во Подмосковље, загинаа сите членови на екипажот

Аларм во Полска: Сојузничките земји по втор пат подигнаа авиони во последните 24 часа

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Огромен руски напад, 20 мртви во неколку градови, погодена детска болница во Киев

Горан Наумовски