рс

Регион

Месиќ: Ако Додик се одлучи за сецесија, би ја ангажирал армијата за да се пресече коридорот во Посавина

А1он
Поранешниот претседател на Хрватска, Стјепан Месиќ изјави дека тој би ја ангажирал војската за да го пресече коридорот во Посавина доколку претседателот на Република Српска,
Регион

Додик за „Заедницата на српски општини“ во Косово: Еден ден тоа ќе биде Република Српска

А1он
Претседателот на ентитетот Република Српска Милорад Додик, оцени дека претседателот на Србија Александар Вучиќ, успеал прашањето за Косово од губитничка позиција да го врати на
Регион

Додик ги донесе проруските моторџии Ноќни волци во Сараево по повод Денот на РС

А1он
Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, ги донесе Ноќните волци на свечената поворка во Источно Сараево, по повод неуставното одбележување на Денот на РС, пренесува
Регион

Додик: РС добива четири, а ФБиХ шест министерства во новиот Совет на министри на БиХ

А1он
Претседателот на Република Српска Милорад Додик денеска оцени дека Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД), ХДЗ БиХ и пробосанската партија „Осморка“ со потпишување договор за формирање
Регион

Медведев му напиша на Додик: Со топлина се сеќавам на нашите средби…

А1он
Поранешниот руски претседател и заменик-шеф на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, му ја честиташе изборната победа на новоизбраниот претседател на Република Српска и
Регион

Опозицијата во Република Српска бара повторување на изборите за претседател, тврди дека Додик извршил изборна кражба

А1он
Неколку илјади демонстранти се собраа вечерва во Бања Лука на покана на опозициските партии барајќи повторени избори за претседател на Република Српска, сомневајќи се дека