рс

Регион

Џаферовиќ: Формирање на војска на РС е опасно по мирот во БиХ

А1он
Претседавачот со Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ денеска изјави дека најавата на неговиот српски колега Милорад Додик за пролонгирање на преземање на ингеренциите
Регион

Додик: Србите имаат две држави, Република Српска и Србија

А1он
Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик денеска во Орашац изјави дека Денот на државноста на Србија, во Република Српска се доживува како заеднички
Регион

Додик: Најавата на Велика Британија дека може да го зголеми своето воено присуство во БиХ е неприфатлива

А1он
Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик изјави дека не е прифатлива најавата на британската Амбасада во БиХ дека Велика Британија би можела да
Регион

ВИДЕО: Нападнат пратеник од обезбедувањето на претседателката Цвијановиќ

А1он
Пратениците на Народното собрание на Република Српска во Бања Лука на парламентарната седница го разгледуваат документот „Политичката и економската состојба во БиХ“. Но, уште пред
Регион

Додик: Од ситуацијата во БиХ зависи и ситуацијата во Република Српска

А1он
Во пресрет на денешната расправа во Народното собрание на Република Српска во Бања Лука, членот на претседателството на БиХ од овој ентитет, Милорад Додик изјави
Регион

САД побараа истрага за глорификацијата на хашките осуденици и малтретирањето на повратници во Република Српска

А1он
Американските власти ги повикаа властите во Босна и Херцеговина да ги истражат сите случаи на глорификација на лица осудени за воени злосторства, како и малтретирање
Регион

Бања Лука негира каков било договор помеѓу Додик и ЕУ, Сараево бара објаснување од Брисел

А1он
Објавувањето на документот потпишан од шефот на Делегацијата на ЕУ во Сараево, Јохан Сатлер за наводниот договор меѓу европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји и
Регион

Унгарија ќе стави вето врз можни санкции на ЕУ за Милорад Додик, вели Сијарто

А1он
Унгарија ќе стави вето доколку ЕУ предложи санкции врз членот на претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик, бидејќи сметаме дека воведување санкции кон Западен