Додик оди кај Путин

Од:

Милорад Додик ќе го посети Владимир Путин во Москва. Средбата ќе се одржи на 23 мај. Темите, како што јави РТРС, ќе бидат продолжување на економската соработка, Дејтонскиот договор и притисокот врз Република Српска.

Додик, што ќе зависи од протоколот, на Путин треба да му го врачи Орденот на Република Српска со кој беше одликуван на почетокот на оваа година пред Денот на Републиката на 9 јануари.

На доделувањето на наградите во Бања Лука, Додик рече дека Путин е одговорен за развојот и зајакнувањето на соработката и политичките и пријателски односи меѓу РС и Русија.

Би можело да ве интересира

По средбата со Орбан, Додик откри дека Унгарија сака да ги продолжи проектите што Германија ги прекина

Додик најави „мирно раздвојување“ со Босна и Херцеговина

Бајден: Нема ништо демократско во Путин

ISW: Путин му даде рок на Шојгу до кога да ја запре украинската контраофанзива

Додик: Настаните во Косово го покажаа лицемерието на меѓународната заедница

Горан Наумовски

Додик: Шмит треба да замолчи и да исчезне, а САД не се толку страшна сила за да ги решава работите по телефон

Предраг Петровиќ