Путин: Обвинувањата дека Русија ќе ја нападне Европа по Украина се целосна глупост

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин ги осуди обвинувањата на Западот дека Русија планира да се бори против Европа. Ги нарече „целосна глупост“.

„Што се однесува до тврдењата дека планираме да ја нападнеме Европа по Украина, ова е целосна глупост со цел да се заплаши нивното население да плати повеќе пари“, рече тој на состанокот со воените пилоти во регионот Твер, пренесува руската агенција ТАСС.

Путин вели дека наративот за планираниот напад на Русија врз Европа се одвива „среде опаѓање на економијата и опаѓање на животниот стандард“.

„Ова е апсолутно јасно и сите го признаваат. Ова не е пропаганда. Ова навистина се случува. Тие треба да се оправдаат, па го заплашуваат своето население со потенцијалната закана од Русија и се обидуваат да го шират својот наратив до целиот свет“, рече Путин, пишува ТАСС.

Би можело да ве интересира

Русите ја презедоа контролата врз селото Богдановка

Предраг Петровиќ

Стигна порака: „Новата американска помош нема ништо да смени во Украина“

Русија за американската помош: Ова дополнително ќе ја уништи Украина

Америка изгласа помош за Украина, ова би можело да со смени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Америка блиску до историска одлука за Украина, ова може да го промени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Руски воен репортер убиен во украинскиот напад со дронови