Додик патува за Москва, најави што ќе разговара со Путин

Од:

Лидерот на босанските Срби Милорад Додик би можел да разговара за цените за гасот и новиот гасовод со рускиот претседател Владимир Путин за време на неговата посета на Москва, изјави руски функционер за новинската агенција РИА.

Планираната посета, за која РИА вели дека би можела да се случи утре, веќе наиде на остри критики од ЕУ, која протестираше против патувањето во Москва на официјален претставник од земја-кандидат за време на конфликтот во Украина.

„На состанокот ќе се разговара и за цената на гасот. Можам да кажам дека веројатно ќе биде одобрена најдобрата цена – за пријателските земји“, изјави Душко Перовиќ, шеф на претставништвото на Република Српска во Русија, пренесува РИА.

Етнички поделената Босна и Херцеговина нема единствен став за надворешната политика, а Додик одржува блиски односи со Русија и со претседателот Путин. Додиковата Република Српска е регион што ја сочинува Босна заедно со автономната бошњачко-хрватска федерација, поврзана со слаба централна влада, наведува Ројтерс.

Официјалниот претставник исто така рече дека босанската влада се согласила да започне преговори со Србија за изградба на нов гасовод за транспорт на гас од Русија. Босна добива руски гас преку Србија и Бугарија од подморскиот гасовод Турски тек.

Би можело да ве интересира

По средбата со Орбан, Додик откри дека Унгарија сака да ги продолжи проектите што Германија ги прекина

Додик најави „мирно раздвојување“ со Босна и Херцеговина

Бајден: Нема ништо демократско во Путин

ISW: Путин му даде рок на Шојгу до кога да ја запре украинската контраофанзива

Додик: Настаните во Косово го покажаа лицемерието на меѓународната заедница

Горан Наумовски

Додик: Шмит треба да замолчи и да исчезне, а САД не се толку страшна сила за да ги решава работите по телефон

Предраг Петровиќ