restorani

Македонија

Од 15 ноември влез во молови и кафулиња само со две вакцини или прележани до 45 дена

А1он
Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид на објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии, ресторани, барови, ноќни клубови-дискотеки),
Македонија

Парични казни за кафеаната во случајот „Боемска,“ нема одговорност за Мицкоски

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека „по спроведена претходна постапка и обезбедување на сите релевантни докази, поднело предлог за издавање казнен налог против две физички
Свет

Париските угостители протестираа поради мерките за заштита од коронавирусот

А1он
Угостителите во Париз и нивните вработени излегоа денеска пред своите ресторани со црни ленти на рацете и удирајќи во тенџериња и тави, ја повикаа француската
Македонија

Кафулињата и рестораните ќе работат само на тераси, а во јавниот превоз ќе биде задолжителна маска

Маја Илиевска-Пачемска
Ставот на министерот за здравство Венко Филипче и на Комисијата за заразни болести е кафулињата и рестораните да работат само надвор, а во јавниот превоз
Македонија

Рестораните по патиштата, бензинските, аеродромите ќе работат 24 часа

А1он
Рестораните и кафетериите покрај патиштата, на бензинските пумпи, аеродромите, автобуските станици и граничните премини ќе работат 24 часа, а не ограничено како досега, предвидуваат измените
Магазин

Дарко Ангелов и Бобан Васиќ победници на Државното првенство на бармени

А1он
Дарко Ангелов со коктел Red Passion во класична подготовка и Бобан Васиќ со коктелот Vanilla Barry во категоријата флертендинг се победници на 7. Државно првенство на бармени, што