Кафулињата и рестораните ќе работат само на тераси, а во јавниот превоз ќе биде задолжителна маска

Од:

Ставот на министерот за здравство Венко Филипче и на Комисијата за заразни болести е кафулињата и рестораните да работат само надвор, а во јавниот превоз задолжително да се носат маски. Кога ќе бидат отворени угостителските објекти и кои протоколи ќе треба да ги почитуваат министерот Филипче вели дека ќе се знае до крајот на оваа недела.

„Сите протоколи ќе ги објавиме до крајот на оваа недела и очекуваме дел од нив да бидат во функција од следната недела“, рече министерот Филипче потенцирајќи дека протоколите ќе содржат детални упатства за работење со мерки за заштита од коронавирусот.

Со посебен протокол ќе биде пропишано како и кога ќе се отворат и базените. Постои можност за пренесување на вирусот во соблекувалните и начинот на кој што ќе се користат, министерот најави дека ќе биде посебно уреден. На ист начин ќе се уреди и одржувањето тренинзи како и работата на сите останати спортски објекти.

Би можело да ве интересира

27 починати и 1.861 новозаразен од Ковид 19

А1он

Синдикатот бара второто полугодие да почне онлајн, со над 2.000 новозарзени дневно школите може бидат опасен кластер

Маја Илиевска-Пачемска

Второто полугодие ќе започне на 1 февруари со физичко присуство

А1он

Се намалува периодот на изолација или карантин на седум дена

А1он

19 починати и 2.019 новозаразени со Ковид-19

А1он

Нов црн рекорд во Македонија: 2.341 новозаразен од Ковид-19 и 26 починати

А1он