respiratori

Македонија

НАТО ни донира 60 респиратори вредни 1.4 милиони евра

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министрите за надворешни работи и за здравство, Бујар Османи и Венко Филипче, денеска на скопскиот аеродром примија донација од
Свет

Во САД ги фрлиле на отпад респираторите што им ги донира Русија

А1он
Агенцијата за вонредни состојби на САД (ФЕМА) ги дала на рециклирање 45-те апарати за белодробна вентилација што пролетоска ги доби како донација од Русија, во
Македонија

Германија ни донира осум респиратори

А1он
Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче денеска оствари средба со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Н.Е. Анке Холштајн, по повод обезбедената помош од Амбасадата
Македонија

Норвешка ни донираше 20 респиратори

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на Национален координатор на странска помош во земјава, ги предаде во употреба респираторите
Свет

Уапсен министер за здравство поради набавка на скапи респиратори

А1он
Сменетиот боливиски министер за здравство Марсело Навахас (62) е уапсен бидејќи со истрага е утврдено дека купувал болнички респираторни машини трипати поскапи од вистинската цена.
Регион

Обвинителство на БиХ: Од Кина набавени 100 неупотребливи респиратори

А1он
Сто респиратори од Кина што неодамна ги набавил кризниот штаб на Федерацијата Босна и Херцеговина за болници во ентитетот се неупотребливи и нема да се
Македонија

Османи: Обезбедивме вкупно 90 респиратори, тоа е доволен број за било каков иден предизвик или за втор пик на Ковид-19

А1он
Обезбедивме вкупно 90 респиратори, што е околу 50 отсто од вкупниот број респиратори со кои располага државата во моментов. Од нив 20 респиратори од норвешката
Македонија

Се поништува јавната набавка за респиратори, компаниите кои го добиле тендерот не можеле да испорачаат според договорот

А1он
Двете компаниите кои го добија тендерот за набавка на 31 респираторна машинa, не известија дека нема да бидат во можност да ги испорачаат респираторните машини