respiratori

Регион

Респиратори украдени во Шведска пронајдени во ресторан во Загреб

А1он
Дваесет и петгодишен загрепчанец бил фатен со украдени респиратори од Шведска кои сакал да ги препродава. Момчето е осомничено дека во периодот од 8 март
Македонија

Четири респиратори за Клиниката за детски болести донирани од Словачка

А1он
Четири респиратори кои ќе се користат за лекување пациенти со Ковид-19 хоспитализирани на Клиниката за детски болести беа донирани денеска од владата на Словачка. Апаратите
Македонија

23 години имал најмладиот пациент ставен на респиратор, под 10 е процентот на преживеани по респираторна поддршка

Маја Илиевска-Пачемска
Најмладиот пациент, заразен со Ковид – 19, кој бил ставен на респиратор во земјава имал 23 години. Министерот за здравство Венко Филипче, на денешното прифаќање
Регион

Во Босна се испитува поврзаноста меѓу кинески респиратори и високата смртност од Ковид-19

А1он
Обвинителството на Сараевската жупанија денеска започна истрага дали стапката на смртност од Ковид-19 е толку висока затоа што поголем број случаи се поврзани со неквалитетни
Македонија

НАТО ни донира 60 респиратори вредни 1.4 милиони евра

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министрите за надворешни работи и за здравство, Бујар Османи и Венко Филипче, денеска на скопскиот аеродром примија донација од
Свет

Во САД ги фрлиле на отпад респираторите што им ги донира Русија

А1он
Агенцијата за вонредни состојби на САД (ФЕМА) ги дала на рециклирање 45-те апарати за белодробна вентилација што пролетоска ги доби како донација од Русија, во
Македонија

Германија ни донира осум респиратори

А1он
Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче денеска оствари средба со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Н.Е. Анке Холштајн, по повод обезбедената помош од Амбасадата
Македонија

Норвешка ни донираше 20 респиратори

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на Национален координатор на странска помош во земјава, ги предаде во употреба респираторите
Свет

Уапсен министер за здравство поради набавка на скапи респиратори

А1он
Сменетиот боливиски министер за здравство Марсело Навахас (62) е уапсен бидејќи со истрага е утврдено дека купувал болнички респираторни машини трипати поскапи од вистинската цена.